BABS Formunun Önemi

Bilanço esasına göre defter tutan tüm mükelleflerin belirli bir haddi aşmış olan mal ve hizmet alışlarını ve mal ve hizmet satışlarını bildirmeleri gerekmektedir.
Bu Maliye Bakanlığı ve Gelir İdare Başkanlığı’nın en fazla önem vermiş olduğu konudur. Özellikle de 2019 yılı itibariyle BA – BS formlarını belirlenen süreler içerisinde vermeyen, eksik ve yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflere 1.900 TL tutarında usulsüzlük cezası kesilecektir. BABS’ın ana amacı da ekonomideki kayıt dışı ilerleyiş, yasa dışı faaliyetler ve çeşitli vergi kaçırmalarının önüne geçmek olduğu için, hem satıcı hem de alıcının çok daha verimli bir sistem içerisinde, kontrolcü hareket ederek ilerlemesini desteklemektedir. Online ticari sektörde de önemli bir yere sahip olan BABS formları, düzenli bir şekilde rapor edilmelidir.

BABS Formu Beyan Etme

BABS formu beyan etmenin kuralları çok basittir. Burada ilgili firma ile gerçekleşecek olan ticari aşamalarda KDV hariç toplam ve fatura adetleri yazılmaktadır. Bu faturaların belirtilmesi için de 5.000 TL üzerinde bir değere sahip olması gerekmektedir. 5.000 TL altındaki değerler kabul edilmez. BABS formunun esas amacı da yukarıda da belirtildiği üzere evrakta sahtecilik ve vergi ziyanının önünü kesmektir. Özellikle de KDV işlemlerinde bu kontrolün düzenli bir şekilde ilerlemesi, firmaların işlem hacmi konusunda çok daha net bilgiler edinmesini desteklemektedir.

BA BS Formu Nasıl Düzenlenir?

Sizlerin herhangi bir beyanname girebilmesi için bilgisayarınızda BDP, yani Beyanname Düzenleme Programı’nın kurulu olması gerekmektedir.
Bu programı ücretsiz olarak kısa süre içerisinde bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. GİB’in web sitesine girdiğiniz an zaten bu programa ulaşacağınız yönlendirmelerle de karşılaşacaksınız. Yapacağınız düzenlemede de dosya – yeni butonlarını takip ederek ilgili form bildirimlerinin girişini gerçekleştirebilirsiniz. Sıkıntısız bir düzene sahip olan ve mutabakat sisteminde çok daha güvenilir sonuçlara ulaştırmayı hedefleyen BABS form beyannamesi sayesinde, satış ve alış işlemlerinde muhasebe detaylarını daha inceleyici ve sistemli bir çizgide ilerletebilirsiniz. Bu sebepten dolayı da BABS sistemini detaylı bir şekilde inceleyip uygulamaya geçirmeniz, mali açıdan olası problemlerin de önüne geçmiş olacaktır.


RimBabs Nedir?

author-image

RimBabs sistemi Mutabakat işlemlerini elektronik ortama taşıyarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlar.

Hem siz uğraşmayın, hem müşterileriniz uğraşmasın!

Hemen İncelemek İçin Tıklayın!