BABS Mutabakat Formları

Muhasebe sisteminin en önemli noktalarından birisini oluşturan BABS, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi destekleyici formlar ile raporları düzenlemektedir. Öyle ki son yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın en önemli araçlarından birisine dönüşen bu sistem; alıcı ve satıcıların mal alışverişlerini karşılaştırarak olası sahtecilik, kayıt dışı ekonomi faaliyetlerinin önüne geçmektedir. KDV iadelerinde de önemli bir veri tabanı teşkil etmekte olan BABS sistemi sayesinde, alış ile satış işlemlerinin her zaman düzenli kontrolü gerçekleşmektedir. İşte bu işleyişi online platformlar içerisinde şekillendirdiğimiz andan itibaren, ortaya çok daha sistemli bir düzenin çıkabileceğini de bilmenizi isteriz. Bu noktada da size BABS sisteminin gerekliliği ve önemi hakkında bahsederek ilerlemek istiyoruz.

BABS Formu Nasıl Beyan Edilir?

E-Faturacılık sisteminde de önemli bir konuma sahip olan BABS sisteminde forum beyan etme işlemleri de oldukça basittir. Bunun için ilgili karşı firma ile yapılan ticarete ait KDV hariç toplam ve fatura adetleri yazılmaktadır. Müşterinizin ya da satıcınızın bu forma konu olabilmesi için de ilgili aydaki alınan ve kesilen faturaların KDV hariç toplamının 5.000 TL ve üzeri olması gerekmektedir. Bu miktarın üzerindeki faturaların beyanı olmaktadır. Altındaki miktarların beyanı edilmemektedir. Beyan edilen toplamdaki küsuratlar da yazılmaz. Her zaman aşağı doğru yuvarlanarak hesaplanır. Bu hesaplama işleyişini şu şekilde örneklendirerek daha iyi kavramanızı sağlamak isteriz;

18.925.18 => 18.925.00
Bu örnekte olduğu gibi küsuratlar yuvarlanmakta ve düze bir hesaplama sistemi oluşturulmaktadır.

BABS Sisteminin Mantığı Nedir?

BABS formunu, Türkiye’de faaliyet gösteren gerçek usuldeki gelir vergisi mükellefleriyle birlikte kurumlar vergisi mükelleflerinin vermesi zorunludur.
Bu zorunluluk karşılıklı bildirimlerini yapan taraflar, eksik ulaşan fatura ve hatalı muhasebe kayıtları sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlar, uyumsuzlukların önüne geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu mutabakatın gerçekleştirilmesiyle birlikte de bu tarz sıkıntıların önüne geçilerek çok daha sistemli bir gelir kontrol düzeni ortaya çıkartılmaktadır. Bu sayede de online düzenlerde herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın ilerleyiş, sonuç odaklı bir muhasebe işleyişinin oluşması çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. BABS formlarının bu tutumu, alıcı ve satıcı güvenilirliğini desteklemektedir.


RimBabs Nedir?

author-image

RimBabs sistemi Mutabakat işlemlerini elektronik ortama taşıyarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlar.

Hem siz uğraşmayın, hem müşterileriniz uğraşmasın!

Hemen İncelemek İçin Tıklayın!