BABS Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın en önemli araçlarından birisi haline dönüşen BABS sistemi, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleyi destekleyici ve önleyici bir sistemdir. Muhasebe işleyişini daha detaylı ve kurallarına göre şekillenmesini destekleyen bu sitemde, alıcı ve satıların karşılaştırılması, sahte belge tespiti, sahte rapor, satımları taklit edilen belgelerin araştırılması gibi birçok önemli detay gerçekleşmektedir. Aynı zamanda KDV sistemleriyle de eş değer bir işleyiş göstererek şekillenmekte olan BABS sistemi, günümüzde muhasebenin yolsuzluk kanatlarını çökertebilmek ve çok daha sistemli bir düzen içerisinde ilerleyebilmek adına önemli bir konum teşkil etmektedir. Bu noktada sizler için BABS sisteminin öneminde değinerek bu önemli düzen hakkında bilgiler sunarak ilerlemek istiyoruz.

BABS Sistemi Nasıl İşler?

BABS siteminin temel amacı; devlete karşılıklı olarak sunulan – hem firma hem de tedarikçiler – verilerin olduğuna dair tedarikçi tarafından verilmesi gereken mutabakat bilgisini mümkün olduğunca en az iş yükü ile almaktır. Bu işleyişin içine online teknoloji de eklendiğinde kullanılmakta olan muhasebe sistemi üzerinden alınacak .txt veya .xls formatındaki veri dosyaları herhangi bir zahmet gerektirmeden rahatlıkla incelenmeye müsait bir konuma ulaşmaktadır. Bu konum, her iki taraf ve en önemlisi de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Üstelik BABS modülleri de bu kolaylıkların daha da akışı yüksek bir versiyonla ilerlemesi için destekleyici etkileri içerisinde bulundurmaktadır.

BABS Sisteminde Neler Yapılmaktadır?

BABS Sistemi online mutabakatın çok daha güvenilir ve resmi işleyişlerde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu işleyiş kapsamında da dikkat edilecek birçok unsur söz konusudur. İşte mutabakatın düzenli bir şekilde ilerlemesi adına online BABS sisteminde dikkate alınması gereken unsurlar şu şekildedir;
- Kullanıcılar
- Satıcılar ve Müşteriler
- Düzenli Data Aktarımı
- BA / BS Modülleri
- Parametreler
- Raporlama düzeni
- Süre
Saymış olduğumuz tüm bu unsurlar arasında BABS sistemi ile muhasebe düzeninin çok daha aktif bir işleyişle ilerlemesi sağlanmaktadır. Özellikle online sektörün en güvenilir sistemlerinden birisine dönüşen BABS sayesinde, gelir ile vergi arasında sağlam bir denge oluşturulabilir. Bu dengenin detaylarını keşfettikçe mali açıdan sıkıntısız bir süreç izlemiş olacaksınız.


RimBabs Nedir?

author-image

RimBabs sistemi Mutabakat işlemlerini elektronik ortama taşıyarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlar.

Hem siz uğraşmayın, hem müşterileriniz uğraşmasın!

Hemen İncelemek İçin Tıklayın!